Praca za granicą dla starszych


Niestety obecna sytuacja gospodarcza w Polsce, ale także i na świecie, nie napawa optymizmem nie tylko osoby młodsze, ale również (a być może przede wszystkim) osoby starsze, które nadal pracują, ale powoli zbliżają się do wieku kiedy będą mogły, a czasami wręcz będą musiały, przejść na zasłużoną emeryturę.

Już obecnie wypłacane emerytury nazywane są przez niektórych ekspertów „głodowymi”, a wszyscy są zgodni co do tego, że za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat sytuacja ta ulegnie wyłącznie pogorszeniu i wysokość emerytur będzie coraz niższa.

Zmusza to coraz więcej starszych Polek i Polaków do ciężkiej decyzji jaką jest wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Od zawsze starsze osoby w wieku 40-60 lat wyjeżdżały w dużych ilościach do pracy za granicę, przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Od kilku lat da się jednak zauważyć widoczny trend polegający na tym, że do pracy za granicą wyjeżdżają również osoby po sześćdziesiątym roku życia, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Według oficjalnych danych może być to nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie – wszystkie w wieku 60-70 lat.

Dlaczego takie zjawisko występuje? Wynika ono z dwóch czynników: słabej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w Polsce, która wymusza na starszych osobach zarabiających najniższą krajową, szukanie lepiej płatnej pracy. Niestety nie ma takiej pracy na polskim rynku pracy, dlatego też muszą szukać jej tam gdzie jest jej bardzo dużo: czyli właśnie za granicą, w krajach takich jak Niemcy, Holandia, Belgia, Dania, Wielka Brytania czy Austria. Drugim czynnikiem jest obawa przed przyszłością, a dokładniej przed tym czy przyszłe emerytury (do których takie osoby się zbliżają) starczą im do przeżycia.

Decyzje starszych osób o wyjeździe do pracy za granicę nigdy nie są łatwe. Często są to osoby, które nigdy nie pracowały za granicą i które nie znają nawet języka używanego w danym kraju. Dlatego też najczęściej do dojazdu do swojej pracy korzystają z prywatnych przewoźników, którzy oferują m.in przewozy pasażerskie do Niemiec, przewozy do Belgii czy przewozy do Holandii.

Zobacz polecane: czyszczenie dywanów poznań.